Головна Зворотній зв'язок
Новини в Твиттер Новини в Фейсбук Новини в ВК Новини Rss

Чим загрожує недосипання

 21-10-2015, 22:14       glamur       2634     
Чим загрожує недосипання


Більшість фахівців-сонмологів стверджують, що більшій частині людей потрібно 7-8 годин, щоб їх організм добре міг відпочити і продовжував функціонувати в оптимальному режимі. Недосипаючи з ночі ніч, ви йдете на ризик втратити своє здоров'я, і, цілком можливо, скорочуєте тривалість свого життя. Дефіцит сну відбивається на пам'яті, на здібностях до навчання, на творчому потенціалі, емоційній стабільності та продуктивності. Як вважають фахівці в Університеті Пітсбургської Медичної Школи та Західному Психіатричному Інституті, недосипання негативно впливає на різні системи організму людини. Головним чином, на роботу серця, нирок і легень, на апетит, процеси метаболізму, на функції імунітету й опір захворюванням, на больову чутливість, швидкість всіх реакцій, на загальний настрій і функції мозку, на весь організм в цілому.

Поганий сон стає фактором ризику для тих людей, які схильні до депресій та зловживання наркотиками, особливо для людей, які страждають ПТСР - посттравматичним стресовим розладом, - це думка ад'юнкт-професора психіатрії з Пітсбурзького Університету Анни Жермен. Люди із синдромом ПТСР починають переживати свою психологічну травму в момент засинання. Їх мозок опиняється у стані постійного стресу. Доктор Жермен зайнята дослідженням розладів сну у пацієнтів з ПТСР і намагається розробити більш дієві методи для лікування не тільки цих хворих, але і людей, яким просто не дає заснути затяжний стресовий стан.

Більшість літніх людей виявилися найбільш вразливими. Тімоті Монк, керівник Програми дослідження хронобіології людини із Західної Психіатричної Клініки, очолив профінансовані державою дослідження циркадних ритмів, глибини сну, функцій мозку та генетичної схильності людей похилого віку. «З віком циркадні ритми сповільнюються», - відзначає він, і вважає, що, зазвичай, допомогти у лікуванні початкового безсоння повинен «стандартний набір» - регулярний режим сну, намагання не дрімати у кінці дня, повна відмова від продуктів, які містять кофеїн і зменшення чинників, які відволікають, таких як шум, світло, домашні тварини та ін.

Останніми дослідженнями доведено зв'язок недосипання із зайвою вагою. Чи не через те, що у тих, хто мало спить ночами, з'являється зайвий час для їжі. Адже, при недосипанні, в організмі знижений рівень лептину - гормону, який повідомляє мозку про те, що організм ситий. А рівень греліну, який стимулює апетит, зростає. Крім цього, коли циркадний ритм сну виявляється порушеним, сповільнюються процеси метаболізму. Якщо це не компенсувати додатковоми фізичними навантаженням або зменшенням кількості калорій, то за один рік можна набрати до 5 кілограмів. Недосипання також негативно впливає на вироблення глюкози у організмі, що може потім перейти у діабет II ступеню. В одному з досліджень, здоровій людині заважали повноцінно спати більше 4-х годин за ніч, поспіль 6 ночей. Рівень цукру та інсуліну в її організмі, після закінчення експерименту, став, як у людини у переддіабетичному стані.

Також ризик інсульту і серцево-судинних захворювань підвищений у людей, які сплять менше 6 годин на добу. Єдина ніч неповноцінного сну вже може підвищити кров'яний тиск у людей схильних до гіпертонії. Неправильний сон призводить до затвердіння коронарних артерій, що підвищує ризик виникнення захворювань серця. (Але, і занадто тривалий сон - теж не сильно вітається - жінки, які сплять більше 9 годин на добу, приміром, більше схильні до ризику серцево-судинних захворювань).

У людей з хронічним недосипанням підвищений ризик виникнення ракових захворювань. Японцями проведено дослідження 24 тис. жінок у віці 40-79 років і виявлено, що жінки, які сплять менше 6 годин на добу, частіше хворіють на рак молочних залоз, аніж ті, які сплять більше 6 годин. Пов'язано це може бути із зменшенням виділення мелатоніну - гормону сну. Співробітники Медичної Школи Гарварду знайшли зв'язок між малим вмістом мелатоніну і збільшенням небезпеки виникнення раку молочних залоз. У канадському Клівленді дослідження на 1240 добровольцях також показало підвищення ризику злоякісних утворень у людей, які сплять на добу менше 6 годин.

Від недосипання у дітей можуть виникати порушення гормонального фону. Гормон росту, що виробляється в процесі глибокого сну, не тільки стимулює ріст дитини, а й збільшує її м'язову масу, відроджує пошкоджені тканини і клітини, не тільки у дитячому організмі, але і у дорослих людей.

Лікарем Ватсалом Таккаром, психіатром з Нью-Йоркського Університету, недавно було доведено, що є помилкою пов'язувати дефіцит сну у дітей з добре відомим СДУГ - синдромом дефіциту уваги і гіперактивності. У дослідженні доктора Таккару у 28% дітей, що мають порушення сну, виявили симптоми СДУГ, однак, далі діагноз не був підтверджений.

У період сну організмом виробляються цитокіни, що являють собою внутрішньоклітинні гормони, які протидіють різним інфекціям. Таким чином, люди, які мало сплять, виявляються більш сприйнятливими до таких інфекцій, як грип або застуда. У процесі дослідження 153 жінок і чоловіків, Шелдолн зі своїми колегами, в Університеті Карнегі-Меллон з'ясували, що ті, хто спить менше 7 годин на добу, у 3 рази більше сприйнятливий до вірусів застуди, аніж ті, хто спить по 8 і більше годин.

Окремі, самі підступні, ефекти дефіциту сну впливають на загальну розумову діяльність, здатність до навчання, пам'ять, на можливості вирішувати різні проблеми. У період сну в мозку формуються нові стратегії для вирішення задач, запам'ятовування. Адекватний сон потрібен для того, щоб все це працювало якомога краще. Люди, котрі відпочивають, краще можуть вивчити задачу, краще запам'ятати і відтворити нову інформацію. Зниження пізнавальних здібностей часто з'являється з віком, однак, частково відбувається внаслідок хронічного недосипання.

При дефіциті сну уповільнюються процеси мислення, складніше стає зосередитися і утримувати увагу, люди починають приймати неправильні рішення, невиправдано ризикують. Неважко здогадатися, що це вкрай небезпечно при керування авто або будь-якою складною технікою. Людина, яка невиспалась, за кермом - як п'яний, і ніяка кількість свіжого повітря і кофеїну не компенсують недосипання.

Отже, кожен для себе повинен зрозуміти як багато значить те, наскільки добре Ви спите. Так як кількість і, головне, якість сну, виявляється настільки ж важливою для Вашого здоров'я, як і рівень холестерину, і кров'яний тиск.
При використанні та передруковуванні матеріалу активне посилання на сайт "Гламурчик" обов'язкове!Загрузка...