Головна Зворотній зв'язок
Новини в Твиттер Новини в Фейсбук Новини в ВК Новини Rss

Як місяць впливає на сон

 23-11-2014, 21:30       glamur       1610     
Як місяць впливає на сон


Хоч трохи впізнати у собі лунатика може будь-яка людина. У процесі еволюції людства, люди ставилися до місяця по-різному. То вони вважали його спокусливим і чарівним, то він здавався їм зловісним і лякаючим.

Частина нашого життя пов'язана з місяцем. Під ним ми цілуємося, виношуємо підступні плани. І ми ж відправляємо на місяць експедицію, витрачаючи мільярди доларів. Можливо, наш організм, за довгі роки еволюції, зміг пристосуватися до циклів місяця.

Найвідоміший із проявів, пов'язаний із місячним впливом на фізіологію людини спостерігається у жінок - це менструальний цикл. Про вплив місяця на електрохімічні процеси, що відбуваються у мозку людей, які страждають на епілепсію - відомо менше. Але ось у період молодика, у хворих збільшується ймовірність виникнення нападів - це відомо.

До того ж, багато людей впевнені у тому, що зміна місячних фаз має якийсь зв'язок із нашим сном. При повному місяці багато хто відчуває труднощі зі сном, заснути важко і шансів на те, що можна буде проспати спокійно всю ніч - мало.

Навіть, у випадку, коли, здається, що ніч пройшла спокійно, може відчуватися легка загальмованість, щось на зразок «місячного похмілля». Такий стан, з логічної точки зору, можна було б пояснити, якби людина спала на вулиці й знаходилася безпосередньо під променями місяця.

Але ж вплив місяця відчутно і тоді, коли людина перебуває у приміщенні, де щільно закриті двері, а вікна запнуті фіранками.

Тривалий час точилися суперечки про реальний зв'язок місячних циклів зі сном людини. У даний час, цей феномен був підтверджений публікацією у науковому журналі Current Biology. Дослідницькі роботи, більшою мірою, були проведені давно.

Ще у 2000 році, для участі в експерименті були запрошені волонтери, у кількості 33-х осіб. Групою дослідників Базельського університету, Швейцарської вищої технічної школи і Швейцарського центру медицини сну, протягом трьох років проводилася робота з вивчення сну учасників експерименту.

Фахівцями були зібрані численні дані:
1. електроенцефалограмою була виміряна активність хвиль, які випромінювалися мозком у період сну;
2. рівень гормону мелатоніну;
3. час, витрачений на занурення у сон;
4. час, що припадає на період глибокого сну.

Записувалися відомості учасників про якість їх нічного сну, наскільки добре вони себе почували наступного дня.

З урахуванням отриманих даних, вчені прагнули вивчити загальну структуру сну і з'ясувати, як на неї впливає стать і вік.

По закінченню декількох десятиліть, вчені переглянули отримані результати на предмет зв'язку структури сну із фазами місяця. Виявилося, що дійсно, такий зв'язок існує, і дуже міцний.

Полягає він у тому, що при повному місяці, протягом 3-4 днів, в учасників експерименту часу йшло більше (хвилин на п'ять) на те, щоб заснути, а сон тривав менше звичайного (хвилин на 20). У такі дні, за показаннями електроенцефалограми, учасники відчували зниження активності, яка має зв'язок із глибоким сном відсотків на 30. Волонтери, які брали участь у досліді говорили, що відчували себе менш відпочившими, на відміну від інших днів. І це було пов'язано зі зниженим рівнем мелатоніну.

Експеримент проводився у лабораторії, яка була повністю затемнена, і промені місяця під час сну учасників, проникнути у приміщення не могли. Можна вважати, що факт впливу місяця на сон доведений, але, проте, механізм цього впливу поки залишився незрозумілим.

Проникнення місячного світла у приміщення, де проходив експеримент, було виключено, отже, його не можна вважати підставою для пояснення цього феномену. Вчені, які займалися дослідженнями, і самі підтверджують, що вони не знають, як саме місяць впливає на організм людини.

Можливо, ми, разом із іншими істотами, що живуть на Землі, адаптовані до визначених астрономічних ритмів (повний і новий місяць, ніч і день).

Складно визначити місце розташування внутрішніх годин, наприклад, у рослин. А ось людина наділена супрахіазматичним ядром - це крихітне відділення мозку, що знаходиться поблизу зорового нерва і відповідає за вироблення хімічних речовин, мелатоніну, деяких нейромедіаторів, загалом, за речовини, які мають «зв'язок із часом». Цей процес відбувається в оточенні космічних і земних ритмів. Фізичне тіло людини належить земному світу, а ось мозок (і поведінка), можливо, може мати залежність від місячного світла.
При використанні та передруковуванні матеріалу активне посилання на сайт "Гламурчик" обов'язкове!Загрузка...